memurlar,kamu personeli,memur haberleri,kamu haberleri,kamu çalışanları

Taşeron işçi haberleri-19 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Çalışma Hayatı » Taşeron işçi haberleri-19 Ağustos 2013

Taşeron işçi haberleri-19 Ağustos 2013Başbakan Erdoğan’ın verdiği Taşeron işçi talimatı çözüm olacak mı? Taşeron sorunu için çözüm arayışları devam ederken, Taşeron sayısının da artması neye işaret ediyor?

 Merkezi Şanlıurfa’da bulunan Kamu Personelleri Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı N. Hakan Aydın, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenlemeler ve düzenlemenin içeriği hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu düzenlemenin içerisinde 2012 yılının ocak ayında 12 madde olduğunu kendilerinin 36 madde götürdüklerini ifade eden Aydın, “Şuan 14 madde üzerinden işlem yapılacak. Bu maddeler yıllık izinler, mesai saatleri, askere gidenlerin dönüşte tekrar işlerine dönebilmesi, hanım bacılarımızın yıllık izin ve doğum izinlerinin farklı bir şekilde kendilerine yarar sağlayacak şekilde değerlendirilmesidir. Ayrıca sendikal haklar, iş güvencesi, statünün tanınması gibi maddeler bulunmaktadır. Maaşlarla ilgili bir madde ayrıca kılık kıyafetle ilgili bir madde var. Bununla ilgili düzenlemeler yapılacağını” dile getirdi.

TAŞERON MAAŞI NE KADAR OLACAK?

1 Mayıs 2013′te taşeron işçileri yani KAŞİP olarak Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile birlikte 1 Mayıs’ı kutladıklarını, bu kutlama esnasında asgari ücretten vergi indirimin yapılmasını ve bunun maaşlara yansıtılmasını talep ettiklerini ifade eden Aydın, “Biz geçen ay içerisinde çalışma bakanımızla görüştük. ‘Maaşlarla ilgili bir düzenleme olacak mı’ diye sorduk, ‘evet’ olacak dediler. Maaşların taban rakamının 1050 TL olacağını söylediler. Biz de KAŞİP olarak 1050 TL üzerinden vergi indirimi uygulanarak maaşların 1200-1250 TL gibi rakamlara tekabül etmesini talep ettik. Tabi maaşların zamanında yatırılması önemli bir olgudur. Maaşlar düzenli bir şekilde yatırılacak bu düzenlemeden sonra bunun takibini de kurumlar yapacak, üst kurumlar yapacak. Üst işveren i kurumlardır. Alt işveren de şirkettir. Lakin maaşlar ne kadar vaktinde yatırılırsa yatırılsın maaşların biraz daha yüksek olması insan hayatının idamesini sağlayacak bir şekilde olması tabi ki daha mutluluk vericidir” dedi.

Türkiye genelindeki bir milyon 76 bin taşeron işçinin talebinin aslında kadro veya kurumlarla sözleşme yapmak olduğunu belirten Aydın “Şirketlerin firmaların aradan çıkarılıp kurumlar bünyesinde devlet güvencesine alınmaktır taleplerimiz. Lakin böyle bir düzenlemeyle böyle bir olgu gerçekleşmeyecek. Lakin ilk etapta düzenleme üzerinden hareket edildiği için düzenlemenin taşeron işçinin iş hayatına bir nefes aldıracağı rahatlık getireceği düşünüldüğü için düzenleme üzerinden gidiliyor. Aslında çok geç kalınmış bir hadisedir. Bugün itibariyle 1 yıl öncesine yönelik bu düzenlemenin çıkmış olması lazımdı. Yani 1 yıldır bu düzenlemenin getireceği haklardan faydalanıyor olmalıydık. Fakat yapılmadı bu güne bırakıldı. Hatta Ekim -Kasım’a uzatıldı. Aslında bu yanlış bir şey lakin Ekim-Kasım dediği vakit TBMM Türkiye taşeron işçisinin talebi daha şiddetle kadroya yönelik daha sıcak bir şekilde gelişecektir. Bu anlamda bu düzenleme kadro veya sözleşme getirmiyor. Taşeron işçinin talebi kadro veya sözleşmedir kurumlarla. Toplumumuzun bunu bilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

BENZER İÇERİKLER

calisanlarin-dogum-izni-sureleri-artti-mi-50

Çalışanların doğum izni süreleri arttı mı?Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kamuoyuna yansıdığı kadarı ile kadın...

muhtac-ayligi-yonetmeliginde-degisiklik-54

Muhtaç aylığı yönetmeliğinde değişiklik65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarıyla engelli...

vatandasa-mujde-o-sure-uzatildi-27

Vatandaşa müjde! O süre uzatıldıMaliye Bakanlığı, yoğun talep üzerine gelir vergisi beyannamelerinin verilme...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

istanbul-sehir-hatlari-filosuna-10-yeni-cevreci-gemi-62
İstanbul Şehir Hatları filosuna 10 yeni çevreci gemi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye...
saglik-bakanligi-ihmal-iddialari-arastirilacak-13
Sağlık Bakanlığı: İhmal iddiaları araştırılacak Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ubeydullah Yener,...
ciftcilere-prim-mujdesi-14
Çiftçilere prim müjdesi Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel yaptığı...
havada-alkol-denetimi-yapilacak-27
Havada alkol denetimi yapılacak Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, yaptığı açıklamada, dünyanın...
16-yasindaki-cocuk-sofben-gazindan-zehirlendi-40
16 yaşındaki çocuk şofben gazından zehirlendi Olay, ilçenin Yunus Emre Mahallesi’nde dün saat 19.00 sıralarında meydana...
Fırsatlar

Sitemize Son Eklenen Fırsat İlanları